Książka komunikacyjna wyklikana i co dalej? PDF

Akcesoria dla Terapeutów AAC

Książka komunikacyjna wyklikana i co dalej? PDF

5 kwietnia 2020 Poradniki 0
symbol_pcs

Po wielu kubkach herbaty i kilkunastu wieczorach udało się. Książka komunikacyjna skończona. I teraz co? Trzeba stworzyć plik do druku.  Drukarnie nie przyjmą plików z Boardmakera czy też Mówika Print. Trzeba stworzyć plik pdf, który stał się swego rodzajem standardem w poligrafii.

Niektóre programy posiadają możliwość bezpośredniego zapisu do pdf. W innym przypadku trzeba zainstalować na swoim komputerze “wirtualną” drukarkę plików pdf, np. PDF Creator

Sama instalacja programu to nie koniec. Na etapie “wirtualnego wydruku” trzeba wybrać odpowiednie ustawienia lub też profil.

Warto się im przyjrzeć gdyż może to mieć znaczący wpływ na końcowy wygląd książki.

Najmniejsza wielkość pliku jest spowodowana wysoką kompresją. Efektem kompresji są piksele widoczne na białym tle czy też niejednolite wypełnienie (koszulka chłopca)

Nazwa profilu to np. “najmniejsza wielkość“, “low quality” itp.

 

symbol_pcs

wysoka kompresja = niska jakość

Dla odmiany gdy wybierzemy inny profil, w tym przypadku “jakość drukarska” . Zmiana jak widać jest znacząca. Oczywiście rozmiar pliku będzie znacząco większy ale przy dzisiejszych szybkich łączach oraz ogromnych dyskach twardych nikt tego nie odczuje.

symbol_pcs

niska kompresja = wysoka jakość

 

Poniżej zaś plik stworzony za pomocą profesjonalnego oprogramowania firmy Adobe

symbol_pcs

profesjonalne oprogramowanie

 

Jak widać darmowe oprogramowanie przy najwyższych ustawieniach daje identyczny efekt jak oprogramowanie za kilka tysięcy złotych.

Dwa, trzy kliknięcia, a plik wygląda dużo lepiej 🙂 W następnej części będzie o rysowaniu szablonu. Wasza pierwsza książka komunikacyjna ze zintegrowanym zakładkami jest coraz bliżej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *